TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Katowice i Pszczyna coraz bardziej rowerowe
PAP - Opublikowano: 30.05.2018 00:50:43
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

W Katowicach do 1 czerwca zostanie uruchomionych 12 dodatkowych stacji rowerów miejskich. System rowerów miejskich został też ponownie uruchomiony w Pszczynie i sąsiednich Goczałkowicach-Zdroju.

Poinformowali o tym podczas piątkowych konferencji prasowych przedstawiciele tych śląskich samorządów.

O rozwoju sieci wypożyczalni rowerów w stolicy Górnego Śląska mówił na tamtejszym rynku prezydent Katowic Marcin Krupa. Jak przypomniał, z początkiem kwietnia ruszył tam system obejmujący – jak w poprzednim roku - 36 stacji rowerowych, w tym 11 sponsorskich.

Spośród 12 nowych stacji, które w komplecie mają być do dyspozycji mieszkańców od 1 czerwca, 11 zostało wybranych przez nich we wrześniu ub. roku w ramach budżetu obywatelskiego, a jedna to efekt tzw. wniosku budżetowego. Nowością w katowickiej sieci wypożyczalni jednośladów będzie przy tym 10 rowerów typu cargo.

Modyfikowana będzie także dotychczasowa sieć. W dzielnicy Murcki, wobec wniosków mieszkańców, stacja rowerowa zostanie przeniesiona z parku na rynek. Do końca czerwca na Placu Kwiatowym, będącym częścią rynku, pojawi się natomiast dodatkowy stojak. To najpopularniejsza stacja rowerowa w mieście - od początku sezonu skorzystano z niej blisko 5 tys. razy.

Po obecnej rozbudowie systemu, mieszkańcy Katowic będą mieli do dyspozycji 48 stacji z 388 rowerami – czyli największy w woj. śląskim system rowerów miejskich. Dodatkowo jeszcze w tym roku uruchomione zostaną dodatkowe cztery stacje – na podstawie umowy sponsorskiej operatora sieci, spółki Nextbike Polska z Orlenem – wówczas stacji będzie 52.

W piątek o uruchomieniu w tym roku sieci Pszczyńskiego Roweru Miejskiego poinformowali także burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol oraz wójt sąsiedniej gminy Goczałkowice-Zdrój Gabriela Placha. Również tam operatorem jest Nextbike Polska, który we wspólnej sieci zapewnia 8 stacji z 80 rowerami – z możliwością dowolnych podróży między obiema miejscowościami.

Chociaż ten sam operator obsługuje sieci również innych samorządów woj. śląskiego, umożliwiając posługiwanie się wszędzie jednym kontem użytkownika, na razie nie ma możliwości podróży między miastami. Chodzi, obok Katowic, o systemy w Gliwicach (15 stacji ze 150 rowerami) i w Tychach (siedem stacji z 60 rowerami) oraz dwa systemy pilotażowe w Zabrzu i Świętochłowicach (po cztery stacje z 32 rowerami).

Od 1 czerwca ruszy też obsługiwany przez tą samą firmę system w Sosnowcu (dziewięć wypożyczalni ze 130 rowerami). Jak poinformował PAP rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, tamtejszy samorząd jest na etapie uzgodnień z Katowicami ws. zapewnienia możliwości korzystania z rowerów miejskich w obu miastach wymiennie; kwestią pozostaje obecnie uzgodnienie cenników.

Od ostatnich dni marca br. system rowerowy działa w Częstochowie, gdzie Nextbike zapewnia 185 rowerów w 20 stacjach. Ponadto uruchomienie w br. systemu liczącego 46 stacji i 460 rowerów przygotowuje samorząd Chorzowa.

Niezależnie od działań poszczególnych miast regionu, prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnego prowadzi działająca od stycznia Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Postulowany system tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lub obecnie wdrażają miasta Metropolii, zapewniając m.in. możliwość dowolnego przemieszczania się na terenie całej GZM.

Uruchomienie Roweru Metropolitalnego planowane jest na wiosnę 2019 r. Pierwszy krok to procedura tzw. dialogu technicznego, która powinna rozpocząć się w najbliższych dniach, a której celem ma być znalezienie najlepszego modelu funkcjonowania systemu roweru miejskiego w Metropolii. W trakcie tych prac określone zostaną m.in. postulowana liczba rowerów oraz typ systemu.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pszczyna
Katowice
rower miejski
Nextbike Polska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....