TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Katowice i Częstochowa na rowerach miejskich
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 29.03.2018 19:35:19
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Rusza sezon rowerów miejskich m.in. w Katowicach i Częstochowie. W Katowicach będzie można docelowo korzystać z blisko 400 rowerów w 52 stacjach. System w Częstochowie obejmuje 185 rowerów w 20 stacjach.

O inauguracji częstochowskiego systemu władze tego miasta poinformowały w czwartek. Tego dnia samorząd Katowic podał też, że w niedzielę system ruszy w stolicy woj. śląskiego. Sezon rowerowy rozpocznie się w Katowicach szybciej niż w 2017 r., gdy zainaugurowano go w połowie kwietnia. Zakończy się natomiast w połowie grudnia, po przygotowywanym szczycie klimatycznym COP24.

"W ubiegłym sezonie w systemie mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tys. osób, które łącznie ponad 100 tys. razy wypożyczyły rower. To pokazuje, że sprawdza się nasza strategia ukierunkowana na wykorzystywanie jednośladów zarówno w celu rekreacyjnym, jak i transportowym" - ocenił cytowany w informacji magistratu prezydent Katowic Marcin Krupa.

W niedzielę w Katowicach uruchomionych zostanie 40 stacji z ponad 300 rowerami. Rozbudowa systemu nastąpi 1 czerwca – gdy zainstalowanych zostanie 11 kolejnych stacji, które zostały wybrane głosami mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego oraz jedna stacja w ramach wniosku budżetowego. W tym roku łącznie 15 wypożyczalni w Katowicach to tzw. stacje sponsorskie.

Jedną z nich zapewniła już w ub. roku Politechnika Śląska. "W trakcie roku akademickiego każdy z rowerów wypożyczany był średnio co najmniej dwa razy dziennie. (...) Korzystanie ze stacji jest bardzo wygodne, a nasi studenci mogą dzięki niej szybko i ekologicznie przemieszczać się po centrum miasta" - ocenił rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk.

Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich w Katowicach koordynuje tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. Koszt projektu zawierający dzierżawę urządzeń, rowerów oraz serwis wyniesie 1,2 mln zł. System obsługuje firma Nextbike, która również w ub. latach realizowała ten projekt dla miasta.

Ten sam wykonawca zapewnił teraz po raz pierwszy system roweru miejskiego w Częstochowie. W mieście udostępniono w czwartek 20 samoobsługowych stacji wypożyczeń, na których dostępnych jest 185 rowerów. Jak zaznaczył cytowany w informacji magistratu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, rowermiejski wpisuje się komunikacyjne działania miasta.

"Zachęcam do korzystania z tej alternatywnej formy transportu po mieście, w którym mamy już ok. 80 km dróg rowerowych. Wierzę, że obecność rowerów miejskich będzie sprzyjać kolejnym inwestycjom służącym komunikacji rowerowej w Częstochowie" - powiedział Matyjaszczyk.

Użytkownicy systemu Nextbike mogą korzystać z rowerów miejskich w Częstochowie i Katowicach (a także szeregu innych miast w Polsce, w tym m.in. Wrocławiu i Warszawie), posługując się jednym kontem użytkownika.

Ten sam operator działa m.in. w Gliwicach (system ruszył 1 marca; obejmuje 10 stacji ze 100 rowerami i zostanie rozbudowany o 5 stacji z 50 rowerami), w maju udostępni rowery w Tychach (7 stacji z 60 rowerami), a także obsłuży system wdrażany w Sosnowcu (9 wypożyczalni ze 130 rowerami). Ponadto uruchomienie w br. systemu liczącego 46 stacji i 460 rowerów przygotowuje samorząd Chorzowa (na razie nie jest jeszcze znany wykonawca).

Niezależnie od działań poszczególnych miast regionu, prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnego prowadzi działająca od stycznia Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Postulowany system tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lub obecnie wdrażają miasta Metropolii.

Władze GZM chcą, aby jednym rowerem można było przemieszczać się na terenie całej Metropolii, także wypożyczając go w jednym mieście i zostawiając w innym. Choć bowiem obecnie poszczególne istniejące systemy obsługuje jeden operator, w tej chwili jest to niemożliwe.

Przedstawiciele GZM akcentują też, że wdrożenie systemu IV generacji otworzy go m.in. na małe miejscowości, w których będzie można początkowo umieścić np. po kilka rowerów, a które nie mogłyby sobie pozwolić na budowanie własnych systemów. Tzw. IV generacja systemu umożliwia, dzięki rozwiązaniom opartym o geolokalizację, pozostawianie wypożyczonych rowerów lub wypożyczanie ich poza stacjami dokującymi – co wpływa na koszty.

W tegorocznym budżecie GZM na projekt roweru metropolitalnego przewidziano kwotę 6 mln zł.

GZM powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Zajmuje się m.in. transportem, a docelowo ma organizować całość komunikacji publicznej na swoim terenie.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Śląskie
Katowice
Częstochowa
rower miejski
Nextbike Polska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....