TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Jazda na rowerze jednak nie szkodzi mężczyznom
PAP - Opublikowano: 18.01.2018 00:00:46
Jazda na rowerze jednak nie szkodzi mężczyznom

Obszerne badanie pokazało, że jazda rowerem nie wpływa negatywnie na zdrowie seksualne i nie wywołuje problemów urologicznych, o co niektórzy specjaliści podejrzewali ten sport. Pasjonaci kolarstwa byli nawet bardziej sprawni seksualnie niż mężczyźni jeżdżący niewiele.

Niektóre, przeprowadzone dotąd badania sugerowały, że jazda rowerem może negatywnie wpływać na erekcję u mężczyzn. Przyczyną miał być ucisk wywierany przez siodełko oraz mikrourazy.

Jednak zdaniem naukowców z University of California w San Francisco (UCSF) badania te nie tylko angażowały niewielką grupę ochotników, ale też miały niedoskonałą metodologię.

Na łamach pisma "Journal of Urology" naukowcy z UCSF prezentują badanie, które może uspokoić miłośników jednośladów ( http://www.jurology.com/article/S0022-5347(17)77722-1/fulltext)

"To największe badanie porównawcze, sprawdzające z użyciem zatwierdzonych kwestionariuszy powiązania między kolarstwem i jakością dróg a funkcjami seksualnym i urologicznymi, jakie do tej pory przeprowadzono" - mówi kierujący projektem dr Benjamin Breyer.

"Wierzymy, że wyniki będą zachęcające dla cyklistów. Jazda rowerem przynosi bowiem ogromne korzyści dla układu krążenia i nie obciąża stawów. Jesteśmy zdania, że korzyści zdrowotne, jakie zyskują jeżdżący bezpiecznie kolarze, dalece przeważają nad ryzykiem dla zdrowia" - kontynuuje badacz.

W międzynarodowym projekcie wzięły udział 4 tys. osób uprawiających różne dyscypliny sportowe – kolarze, pływacy i biegacze. Uczestnicy wypełnili obszerny zestaw standaryzowanych ankiet opisujących ich stan zdrowia, m.in. narządów płciowych, prostaty i dróg moczowych.

Analiza uwzględniła różnorodne czynniki. Oprócz porównania wpływu dyscyplin z uciskiem na krocze (kolarstwo) i bez niego (pływanie, bieganie), badacze uwzględnili m.in. intensywność jazdy rowerem, konfigurację roweru, a nawet warunki drogowe.

To nie koniec - kolarze byli np. pytani o ustawienie siodła, wysokość kierownicy czy typ nawierzchni, po której zwykle się poruszają. Jeżdżący od ponad dwóch lat, co najmniej trzy razy w tygodniu więcej niż 40 km zostali przy tym zakwalifikowani do grupy kolarskiej o wysokiej intensywności, a jeżdżący mniej – o niskiej.

Rower okazał się ogólnie nie szkodzić. Zdrowie układu moczowo-płciowego i sprawność seksualna była podobna u cyklistów, jak u biegaczy i pływaków. U niektórych kolarzy częściej tylko dochodziło do zwężenia cewki moczowej.

Co więcej, osoby z grupy jeżdżącej intensywnie wykazywały nawet większą sprawność seksualną niż mężczyźni jeżdżący mniej. Jednak badacze nie mówią o zależności przyczynowo-skutkowej (być może np. osoby o lepszym zdrowiu więcej jeżdżą).

Dużego znaczenia nie miał też rodzaj roweru ani droga. Natomiast stanie przez ponad 20 proc. czasu jazdy znacznie zmniejszało ryzyko wystąpienia drętwienia narządów płciowych, które jednak w czasie jazdy może się pojawiać. Badacze chcą teraz sprawdzić, czy może mieć ono ewentualnie związek z późniejszymi problemami.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rower
zdrowie
sprawność
sex
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....