TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Jak zgonić rowerzystów z chodników na jezdnie?
ZIELONE MAZOWSZE Aleksander Buczyński - Opublikowano: 28.05.2015 17:24:16 1 komentarz
Jak zgonić rowerzystów z chodników na jezdnie?

Przyszła kolejna wiosna, kolejny raz miasto stołeczne Warszawa odkryło, że jest nieprzygotowane na ruch rowerowy i kolejny raz ulubionym tematem dyskusji stają się zachowania rowerzystów. Tym razem w sednie uwagi znalazła się jazda rowerem po chodniku, co zmotywowało mnie do odgrzebania i opracowania nieopublikowanych wcześniej wyników pomiarów ruchu rowerowego z 2013 r. - pisze Aleksander Buczyński z Zielonego Mazowsza.

Wyniki pomiaru

Pomiary przeprowadzono w dniach 1-4 lipca 2013 r. na skrzyżowaniu ul. Ogrodowej i Wroniej, po ok. pół godziny dziennie (przy okazji roboczej dyskusji na ten sam temat). Zliczano rowerzystów z podziałem na wloty skrzyżowania, kierunek jazdy i wykorzystywaną część drogi - jezdnię lub chodnik. Skrzyżowanie jest o tyle ciekawe, że każdy z wlotów ma nieco inną charakterystykę i łatwo zaobserwować różnice w zachowaniach rowerzystów na poszczególnych odcinkach ulic łączących się na skrzyżowaniu.


Tabela przedstawia liczbę odnotowanych rowerzystów z podziałem na wloty skrzyżowania, kierunek jazdy i wykorzystywaną część drogi. Zsumowano wyniki z wszystkich pomiarów, różnice pomiędzy poszczególnymi dniami pomiarowymi nie były duże.


Ulica

wlot

kierunek

l. rowerów jezdnią

l. rowerów chodnikiem

razem

% jezdnią

uwagi

Wronia

S

N

41

3

44

93%


Wronia

S

S

47

3

50

94%


Wronia

N

S

17

2

19

89%

ulica ślepa - dojazd do al. Solidarności po chodniku

Wronia

N

N

34

6

40

85%

jw.

Ogrodowa

E

W

108

1

109

99%

ulica jednokierunkowa - kierunek "z prądem"

Ogrodowa

E

E

19

21

40

48%

ulica jednokierunkowa - kierunek "pod prąd"

Ogrodowa

W

E

12

36

48

25%

kocie łby na jezdni, równy chodnik

Ogrodowa

W

W

21

69

90

23%

jw.

Co można zaobserwować w tych wynikach?


Różne ulice, różne zachowania

Ogrodowa na odcinku od Żelaznej do Wroniej (wschodni wlot skrzyżowania) jest ulicą jednokierunkową. Jednocześnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na ruch rowerów także w przeciwnym kierunku ze względu na brak racjonalnych alternatyw (brak infrastruktury rowerowej w al. Solidarności, a kolejna na południe Chłodna jest bardziej ruchliwa i ma gorszą nawierzchnię). Efekty? Niemal wszyscy jadący Ogrodową w kierunku zachodnim, od Żelaznej do Wroniej, jechali jezdnią. Na 109 odnotowanych rowerzystów trafił się tylko jeden na chodniku - sytuacja niemal idealna! W przeciwnym kierunku ruch był o połowę mniejszy i rozkładał się pół na pół między jezdnią a chodnikiem. W sytuacji nielegalności kontraruchu rowerowego ucieczka na chodnik jest racjonalnym zachowaniem, bo mandat za jazdę po chodniku jest znacznie niższy niż za jazdę pod prąd.


Z kolei odcinek Ogrodowej ok. 50 m od Wroniej w stronę Okopowej (wzdłuż budynku Ogrodowa 56 - zachodni wlot skrzyżowania) wykonany jest z kocich łbów, o równości zbliżonej do toru prób wytrzymałościowych dla łazików marsjańskich. Tutaj zaledwie co czwarty rowerzysta zdecydował się na jazdę po bruku. Większość objeżdżała krytyczny odcinek po chodniku. Wyboistość jezdni jest tu taka, że nawet skutery, dysponujące szerszymi niż rowery kołami, jeżdżą po chodniku.


Na Wroniej średnio ponad 90% rowerzystów wybierało jezdnię. W zależności od wlotu i kierunku odsetek ten wahał się od 85% do 94%. To wciąż bardzo dużo (porównując np. z odsetkiem kierowców przestrzegającym ograniczeń prędkości czy prawidłowo parkujących, nie mówiąc o zatrzymywaniu się przed zieloną strzałką), ale nieco mniej niż na Ogrodowej. Dlaczego? Może się na to składać kilka czynników:

- brak środków uspokojenia ruchu na Wroniej (na Ogrodowej jest jeden próg spowalniający między Żelazną a Wronią),

- (dotyczy północnego wlotu) brak infrastruktury rowerowej w al. Solidarności i brak powiązania ślepego zakończenia Wroniej z al. Solidarności; korzystający z wlotu północnego i tak muszą kawałek przejechać po chodniku;

- (dotyczy południowego wlotu) większy ruch samochodowy - Wronia zbiera ruch z Ogrodowej, ale też z samej Wroniej i jednokierunkowej drogi wewnętrznej od al. Solidarności.

- dostępność celów podróży: jedyne dwa stojaki w okolicy i większość innych obiektów (znaków, krat, płotów) umożliwiających przypięcie roweru zlokalizowane są na chodniku, za zaparkowanymi samochodami, w zasadzie niedostępne z jezdni.


Jak zgonić rowerzystów z chodników na jezdnie?

Tam, gdzie ruch samochodów jest spokojny, a organizacja ruchu rowerowego logiczna, rowerzyści na chodniku stanowią margines. Jak zatem zgonić rowerzystów z chodników na jezdnie?

1. uspokajając i ograniczając ruch samochodowy na ulicach bez wydzielonych dróg dla rowerów zobacz >>>;

2. zapewniając pas równej nawierzchni na odcinkach brukowanych - tak jak np. na ul. Kawęczyńskiejzobacz >>>;

3. dopuszczając ruch rowerów pod prąd na jednokierunkowych ulicach lokalnych - tak jak np. w Radomiu zobacz >>>;

4. budując łączniki rowerowe ślepych zakończeń ulic lokalnych zobacz >>> - coś, czego bardzo brakuje np. na Krakowskim Przedmieściu;

5. montując stojaki rowerowe (a także np. stacje Veturilo) w jezdni lub przynajmniej łatwo dostępne z jezdni.

Nic odkrywczego, prawda? Oczywiście badanie na jednym skrzyżowaniu jest siłą rzeczy wyrywkowe. Jednak wyniki są zbieżne z wnioskami z innych pomiarów ruchu rowerowego prowadzonych w 2011zobacz >>> i 2014 r. Analogiczne zasady i rekomendacje można wyczytać w dowolnym podręczniku rowerowym opublikowanym w ciągu ostatnich 15 lat - jest to wiedza, którą powinien dysponować każdy, kto zajmuje się zarządzaniem drogami lub ruchem.


Podsumowanie

Jeśli organizacja ruchu jest choć z grubsza poprawna, to zdecydowana większość rowerzystów zachowuje się poprawnie. Z drugiej strony, jeśli w jakimś miejscu większość rowerzystów łamie przepisy, to mandaty i grzywny należą się drogowcom utrzymującym ulice i organizację ruchu na nich w stanie niezgodnym z nowożytną wiedzą techniczną.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Warszawa
Zielone Mazowsze
chodniki
  • Amator – 01.06.2015

    Niestety z tą poprawnością zachowania nie jest najlepiej. Sam jestem rowerzystą (codzienne dojazdy rowerem do pracy), ale mam dużo zastrzeżeń do innych osób korzystających z roweru. Po pierwsze w oczy rzuca się brak szacunku dla innych użytkowników tras, zwłaszcza tych słabszych. Sytuacja z wczoraj: okolice warszawskiego zoo, wspólna trasa pieszo-rowerowa (piesi mają pierwszeństwo). Z naprzeciwka idzie rodzina z kilkuletnimi dziećmi, przede mną para z wózkiem. Nie zsiadając z roweru jadę za pieszymi czekając na bezpieczną możliwość wyprzedzenia. Za mną kobieta na rowerze rzuca jakieś przekleństwo i wyprzedza bez wahania niemal ocierając się o pieszych i zmuszając ich do gwałtownych uników. Sprawa druga: wybór kim jestem (pieszym czy rowerzystą). Nagminnie zdarza mi się widzieć miłośników jazdy rowerem, którzy bez skrępowania jadą raz ścieżką, raz chodnikiem (ścieżka meandruje), a zaraz potem przelatują po pasach dla pieszych. Trzecia sprawa to stan rowerów - jazda wieczorem bez oświetlenia, odblasków (jedyne jakie się z reguły zachowują to te w pedałach) jest naprawdę częsta. Powyższe zastrzeżenia nie dotyczą wszystkich, może nawet nie większości, ale wpływają na obraz każdego jadącego rowerem.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....