TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Integracja metropolitarnych rowerów - od 5 kwietnia
PAP InfoBike.pl - Opublikowano: 23.03.2019 11:39:03
Integracja metropolitarnych rowerów - od 5 kwietnia

Od 5 kwietnia br. w sąsiadujących miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM): Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu oraz Tychach systemy korzystania z rowerów miejskich zostaną zintegrowane. Rower będzie można pożyczyć w jednym mieście i oddać w innym, bez dodatkowych opłat.

Jak podało biuro prasowe Metropolii, to cztery pierwsze miasta członkowskie tej organizacji, które podpisały stosowne porozumienia z jedynym operatorem systemów rowerowych na jej terenie, spółką Nextbike Polska.

Wcześniej z operatorem porozumiała się GZM - z intencją, aby użytkownicy poszczególnych systemów mieli możliwość relokacji, czyli zwrotu roweru standardowego w gminie innej niż gmina wypożyczenia, bez dodatkowych opłat. Metropolia zadeklarowała, że pokryje związane z tym koszty.

Czas na akcept 

Przedstawiciele GZM zastrzegli jednocześnie, że założenia tej umowy z operatorem wejdą w życie, o ile konieczne zmiany w swoich regulaminach i umowach z nim zaakceptują miasta (członkowie GZM). Od początku deklarację przeprowadzenia takich zmian zgłosili włodarze m.in. Sosnowca, Tychów i Chorzowa.

Wraz z wprowadzeniem możliwości relokacji osoby korzystające z wypożyczalni w tych trzech miastach oraz Katowicach muszą pamiętać, że obejmuje ona tylko rowery standardowe. Rowery typu tandem, dziecięce, familijne albo cargo nadal będzie można wypożyczać i oddawać tylko w obrębie jednego miasta. Wynika to ze zróżnicowania ofert dotyczących rowerów specjalnych w poszczególnych miastach i konieczności stosowania odpowiednich stojaków.

Cztery miasta

Możliwość relokacji rowerów miejskich dotyczy na razie czterech miast Metropolii, w których dostawcą usługi jest Nextbike i które podpisały porozumienie ws. aktualizacji regulaminów swoich wypożyczalni. Użytkownicy tych systemów muszą zostać poinformowani o zmianach z dwutygodniowym wyprzedzeniem, dlatego możliwość relokacji zostanie wprowadzona 5 kwietnia.

Już wtedy będą działały systemy rowerowe we wszystkich objętych porozumieniami miastach. W Chorzowie system z 46 stacjami i 460 rowerami ruszył 21 marca. W Katowicach sezon rozpocznie się 1 kwietnia z 54 stacjami i 450 rowerami (docelowo do końca sezonu ma tam być 75 stacji z ponad 600 rowerami). 1 kwietnia rowery miejskie zostaną uruchomione też w Tychach (nadal 7 stacji z 60 rowerami) i Sosnowcu (9 stacji ze 130 rowerami).

"Umożliwienie relokacji rowerów pomiędzy miastami to dla nas tak naprawdę początek drogi. Naszym celem jest, aby podróżowanie po Metropolii było wygodne, bez względu na to, jaki środek transportu publicznego wybierzemy. Krótkich, około 5-kilometrowych dystansów nie pokonamy szybciej niż na rowerze właśnie" - skomentował przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.

Rowerowa akcja

GZM zainaugurowała w październiku ub. r. program pod nazwą "Rowerem lub na kole – do pracy, w pracy, z pracy". Ma on zachęcać mieszkańców Metropolii do zmiany nawyków transportowych, aby to rower stał się "środkiem transportu pierwszego wyboru" - w drodze do pracy, szkoły, kina czy restauracji

Jednym z jego elementów będzie wyposażenie urzędników, policjantów i strażników miejskich z 41 gmin Metropolii w łącznie 230 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Przetarg na te jednoślady GZM ogłosiła w poniedziałek. Wcześniej przedstawiciele GZM sygnalizowali, że chcą kupić rowery elektryczne dla pracowników urzędów miast i gmin, aby pokazać, jak ważny jest rower w metropolitalnym myśleniu o zintegrowanej komunikacji.

Zachętą do powszechnego korzystania z rowerów ma być też rozwój służącej temu infrastruktury. 22 stycznia br. zarząd GZM przyjął zamówiony w poprzednim roku dokument "Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej". Ma on stać się jedną z podstaw działań Metropolii w tym zakresie - wraz ze studium systemu metropolitalnych tras rowerowych i analizą możliwości uruchomienia wypożyczalni rowerów publicznych w skali całej GZM.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r. Organizacja - na mocy ustawy przygotowanej specjalnie dla regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Z mocy ustawy Metropolia zajmuje się m.in. transportem publicznym.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rower miejski
GZM
Katowice
Chorzów
Sosnowiec
Tychy
NextBike

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....