TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Instruktorzy z Holandii szkolili polskich policjantów
PAP - Opublikowano: 28.04.2018 20:47:53
Instruktorzy z Holandii szkolili polskich policjantów

Instruktorzy z Centrum Szkolenia Policjantów w holenderskim Zaandam szkolili w Katowicach polskich policjantów, którzy pełnią w sezonie służbę na rowerach. Jak akcentowali, rower to narzędzie przybliżające policjanta do otoczenia, ale też np. zabezpieczające go.

Szkolenie w Szkole Policji w Katowicach prowadzono od wtorku w dwóch dwudniowych turach. W piątek, gdy zorganizowano dzień otwarty dla mediów, zakończyło je 20 policjantów z garnizonu śląskiego i po czterech z garnizonów dolnośląskiego oraz opolskiego. Wcześniej w szkoleniu uczestniczyli też policjanci z woj. małopolskiego i świętokrzyskiego.

Sierżant sztabowy Norbert Ucieklak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach mówił dziennikarzom, że holenderscy policjanci mają ogromne doświadczenie z wykorzystywaniem rowerów w służbie. Polscy również chcą w sezonie wykorzystywać rowery jako środek transportu bardziej przybliżający ich do społeczności lokalnej niż np. samochód.

Jeden z instruktorów z Centrum Szkolenia Policjantów w Zaandam akcentował, że ważną umiejętnością policjanta rowerowego jest podejście do obywatela, nawiązywanie kontaktu. Wyjaśniał, że holenderscy policjanci pełniący służbę na rowerach też przechodzą specjalne szkolenia, m.in. z technik jazdy i zachowań podczas takich patroli.

Szkolenie w Katowicach trwało dwa dni. Holenderscy instruktorzy rozpoczynali je od obserwacji, w jaki sposób polscy funkcjonariusze korzystają z rowerów, w jakiej pozycji jeżdżą, jak ustawiają stopy na pedałach, jak balansują ciałem, nabierają prędkości i hamują. Towarzyszyła temu ewentualna korekta ustawień sprzętu: od wysokości siodełka i kierownicy po kąt nachylenia klamek hamulców.

Potem następowało szkolenie praktyczne. Jednym z jego elementów był tzw. slide, czyli technika nagłego zatrzymywania się z położeniem roweru na boku. Może być ona np. elementem zaskoczenia, dającym funkcjonariuszowi parę dodatkowych sekund na reakcję lub interwencję.

W szkoleniu brali udział policjanci, którzy w swoich jednostkach pełnią służbę na rowerach. Mogli przywieźć swój sprzęt służbowy lub prywatny. Pytany, czy dwa dni pozwalają na nabycie nowych umiejętności jazdy na rowerze, starszy aspirant Andrzej Staroszczuk z Żor (Śląskie) potwierdził.

"Wykonywaliśmy wiele ciekawych ćwiczeń związanych z kierowaniem rowerem, schodzeniem z niego – to była nowość, nie znaliśmy ich wcześniej. Podejście do obywatela z rowerem, rozmowa, zabezpieczenie z innym policjantem z patrolu" - wyliczał. "Szczególnie techniki zatrzymywania się i schodzenia z roweru mogą wiele pomóc w codziennej służbie" - uznał.

Odpowiadając, czy rower może okazać się też bronią, Staroszczuk wskazał, że nie, ale dobrze sprawdza się jako zabezpieczenie, np. przed przestępcą lub innym zagrożeniem.

Jak wyjaśnił Ucieklak, szkolenie rowerowe było jednym z elementów kilkuletniej współpracy policjantów m.in. z komendy wojewódzkiej w Katowicach z policjantami z Holandii. Rozpoczęła się ona w 2012 r., gdy funkcjonariusze obu krajów wspólnie podjęli projekt dotyczący handlu ludźmi. Z policją z Rotterdamu śląscy policjanci pracowali nad nowym modelem służby dzielnicowych.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
policja
Holandia
patrole rowerowe
Katowice

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....