TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Infrastruktura rowerowa w podrzeszowskich inwestycjach
PAP - Opublikowano: 06.10.2017 19:36:15
Infrastruktura rowerowa w podrzeszowskich inwestycjach


Zakup 54 niskoemisyjnych autobusów, budowę parkingów, dróg, ścieżek rowerowych i dwóch mostów na Wisłoku zakłada inwestycja, którą zrealizują wspólnie sąsiadujące z Rzeszowem gminy. Dzięki niej ma się poprawić transport publiczny. Wartość projektu to prawie 129 mln zł.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Związku Gmin "Podkarpacka Komunikacja Samochodowa" (ZG PKS) i zrzeszonych w nim samorządów. Partnerskie gminy to: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Krasne, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn. Liderem projektu jest ZG PKS.

Zastępca przewodniczącego Związku Sławomir Porada mówił w czwartek na konferencji prasowej, że najważniejszym celem inwestycji jest poprawa komunikacji w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ROF), poprawa dostępu mieszkańców do komunikacji publicznej, oraz zachęcenie do przesiadania się z samochodów do autobusów.

"Transport publiczny decyduje o mobilności mieszkańców, ich możliwościach dotarcia do miejsca pracy, szkoły, uczelni czy sklepu, skorzystania z oferty kulturalnej. Za jego rozwijaniem przemawia troska o środowisko i jakość życia. Więcej pasażerów w autobusach i pociągach, to mniej samochodów na drogach, mniej straconego czasu w ulicznych korkach i czystsze powietrze" – zauważył Porada.

Podstawowym, ale i najkosztowniejszym zadaniem jest zakup 54 niskoemisyjnych, niskopodłogowych autobusów, dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych, które będą obsługiwać linie podmiejskie. Będzie to 15 autobusów mieszczących minimum 90 pasażerów i 39 autobusów mieszczących co najmniej 70 pasażerów. Porada zaznaczył, że obecny tabor nie jest wystarczający, żeby poprawić komunikację, dostęp do niej i zapewnić komfort podróży. Dodał, że w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg na zakup nowych autobusów.

Powstanie też nowe zaplecze techniczne do obsługi taboru w zajezdni autobusowej, w tym hala napraw i diagnostyki, automatyczna myjnia. Związek Gmin PKS wprowadzi także system transportowy podobny do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym, jaki ma Rzeszów.

"Oba zostaną zintegrowane w celu doprowadzenia do jednego, spójnego systemu, łączącego miasto z sąsiadującymi gminami. To jest warunek sine qua non funkcjonowania całego projektu" – podkreślił w rozmowie z PAP Porada. "Myślę, że za rok, dwa będziemy mogli powiedzieć, że te dwa systemy są kompatybilne i współgrają ze sobą" – dodał.

Na dworcach i w pojazdach pojawią się nowoczesne tablice informacyjne. Dzięki nim, a także przez smartfon, pasażer będzie mógł sprawdzić, gdzie znajduje się autobus, za ile minut przyjedzie i ile kosztuje bilet.

Ponadto, w ramach realizacji projektu powstanie infrastruktura, umożliwiająca korzystanie z komunikacji publicznej. Będą to nowe drogi, ścieżki rowerowe, mosty. Niektóre gminy planują uruchomienie też nowych linii autobusowych. Długość nowych lub przebudowanych linii komunikacji podmiejskiej wyniesie prawie 190 km.

W podmiejskich gminach powstaną m.in. węzły przesiadkowe z parkingami dla samochodów i rowerów, by można było prywatny pojazd zostawić obok dworca autobusowego czy kolejowego i do centrum miasta dojechać już publicznym środkiem transportu. W gminach, gdzie są linie kolejowe i dworce PKP, zostanie zintegrowanych kilka środków transportu - pieszy, rowerowy, autobusowy i kolejowy. Przeprowadzona zostanie również kampania informacyjno-promocyjna zachęcająca mieszkańców do korzystania z ekologicznej komunikacji miejskiej.

Wartość projektu "Rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz poprawa mobilności mieszkańców poprzez usprawnienie zrównoważonego transportu publicznego na terenie ROF" (Rzeszowski Obszar Funkcjonalny) wynosi ponad 128,8 mln zł. Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 to ponad 87,8 mln zł.

"Bez tej pomocy finansowej byłoby trudno gminom ościennym dorównać do standardów rzeszowskich, a to jest clou całego projektu, aby ten transport realizowany przez gminy związkowe nie był gorszy, a był przynajmniej taki sam, jak transport organizowany w Rzeszowie" – mówił Porada PAP.

Wyraził przekonanie, że już w połowie 2018 r. na liniach podmiejskich, w związkowych gminach, będą kursować nowe autobusy. Natomiast zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2018 r. lub początek 2019. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rzeszów
drogi rowerowe
parking rowerowy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....