TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Infrastruktura rowerowa na ul. 3 Maja w Sosnowcu
PAP - Opublikowano: 09.03.2017 21:23:11
Infrastruktura rowerowa na ul. 3 Maja w Sosnowcu

Sosnowiec przebuduje w najbliższym roku liczący ponad 4 km odcinek ul. 3 Maja. Ta jedna z głównych miejskich arterii, biegnąca m.in. przed głównym dworcem kolejowym, zyska nowe: nawierzchnię, buspasy, przystanki, chodniki i drogi rowerowe.

Przebudowa ul. 3 Maja jest największym elementem prowadzonego przez miasto, przy wsparciu funduszy UE, projektu modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej za ok. 67 mln zł. Oprócz prac na ul. 3 Maja obejmuje on rozbudowę małych węzłów przesiadkowych (wraz z remontami przejść podziemnych i naziemnych), budowę sieci ścieżek rowerowych oraz wypożyczalni rowerów.

Samorząd podzielił prace związane z ul. 3 Maja na dwie części: pierwsza dotyczy samej ul. 3 Maja ? od ul. Piłsudskiego do ul. Prusa/Blachnickiego. Tę część robót wykona za 24,3 mln zł Eurovia Polska. Drugą umowę ? warty 2,4 mln zł kompleksowy remont wiaduktu nad ul. 3 Maja ? w ciągu ul. Prusa i Blachnickiego ? Sosnowiec zawarł w czwartek ze spółką Nowak-Mosty.

Przebudowa ul. 3 Maja obejmie całą szerokość drogi: w połowie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, a w drugiej części ? z trzema pasami w każdą stronę (na całej przebudowywanej długości w pasie między jezdniami znajduje się wydzielone, wyremontowane w ostatnich latach torowisko tramwajowe).

Wszędzie, poza skrzyżowaniami, jeden z wyremontowanych pasów będzie pełnił funkcję buspasa. Jak deklarował podczas czwartkowego podpisania umów z wykonawcami prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, miasto chce, by prócz autobusów miejskich w godzinach ich kursowania, mogły nimi poruszać się jednoślady, taksówki i samochody osobowe, którymi jadą co najmniej trzy osoby.

Prócz nowej nawierzchni i nowej organizacji ruchu prace obejmą całą okoliczną infrastrukturę: chodniki, miejsca parkingowe (wraz z remontem parkingów przylegających dziś do ulicy), przystanki komunikacji miejskiej, a także drogi rowerowe (powstaną one od węzła z ul. Wawel/Parkową do Górki Środulskiej; częściowo pobiegną przez pobliski Park Sielecki).

Drogi rowerowe wzdłuż ul. 3 Maja uzupełnią sieć zaplanowanych w sosnowieckim projekcie 17 km tras rowerowych łączących ze sobą wypożyczalnie rowerów i komunikujących remontowane minicentra przesiadkowe. Miasto prowadzi jeszcze przetarg na wyłonienie wykonawców ścieżek.

Zadanie, którego koszt szacowany jest na 8,6 mln zł, zostało podzielone na części: ścieżki w ul. Andersa, 1 Maja i Mościckiego, w ul. 3 Maja, w ul. Wawel i Narutowicza, w ul. Kresowej ? Piłsudskiego, w ul. Naftowej ? Kościelnej, Zegadłowicza i Jagiellońskiej, w ul. Grota-Roweckiego i Orlej ? Żeromskiego, a także w al. Mireckiego.

Zakończono już postępowanie na budowę wypożyczalni rowerów. Zwycięzcą okazała się firma Nextbike, która prowadzi też od ponad dwóch lat podobną sieć w Katowicach. W Sosnowcu kosztem 1,7 mln zł powstanie dziewięć zadaszonych wypożyczalni, w których znajdzie się 130 rowerów (wśród nich cztery trójkołowe oraz cztery typu tandem).

Ponadto, przedsięwzięcie obejmuje przebudowę sześciu przejść podziemnych i dwóch naziemnych (wraz z okoliczną infrastrukturą przystankową) - w minicentra przesiadkowe. Prace te, o wartości ok. 15 mln zł, już się rozpoczęły; potrwają planowo do końca br.

W czwartek prezydent Chęciński deklarował wolę, aby po zakończeniu inwestycji ? do końca marca 2018 r. - na wyremontowanej ul. 3 Maja zorganizować Święto Konstytucji. Wiceprezes firmy Eurovia Polska Arkadiusz Kierkowicz zasygnalizował, że wykonawca będzie chciał zakończyć wszystkie kluczowe prace jeszcze w tym roku.

Cały sosnowiecki projekt modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej za 67 mln zyskał już ok. 56 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2014-2020.

Projekt jest częścią działań, które miasto prowadzi pod hasłem ograniczania problemu niskiej emisji ? m.in. poprzez przedsięwzięcia związane z efektywnością energetyczną i niskoemisyjnym transportem publicznym. Składają się na to ? prócz działań społecznych i edukacyjnych ? m.in. dopłaty do wymiany pieców przez mieszkańców, termomodernizacje i wymiany źródeł ciepła w budynkach gminnych, gazyfikacja i uciepłownienie (przy współpracy spółek energetycznych).

Przy wsparciu 89,1 mln zł z RPO Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu kupuje też za prawie 130 mln zł 78 autobusów, w tym 35 hybrydowych, a także trzy pierwsze autobusy elektryczne.(PAP)

mtb/ amac/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
fundusze unijne
autostrady i drogi
transport
3 Maja
Sosnowiec
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....