TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Gliwice zamawiają rower miejski IV generacji
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 28.02.2020 20:22:49
Gliwice zamawiają rower miejski IV generacji

Gliwice zmieniły założenia przetargu na rower miejski. Miasto zamawia wypożyczalnię z przynajmniej 200 rowerami z lokalizatorami GPS.

Nowy przetarg

Jak zastrzegł w piątkowej informacji o nowym przetargu gliwicki magistrat, "rowery będzie można wypożyczać i oddawać bezpośrednio z poziomu aplikacji, jednak - ze względów porządkowych – tylko w obrębie stacji".

"Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w maju na ulicach Gliwic pojawi się minimum 200 rowerów miejskich tzw. IV generacji - z monitoringiem pozycji GPS. Miasto ogłosiło przetarg na zorganizowanie, zarządzanie i eksploatację systemu wypożyczalni" - napisano w piątkowym biuletynie gliwickiego urzędu miasta.

Wskazano, że rowery będzie można wypożyczać i oddawać "bezpośrednio z poziomu aplikacji, jednak - ze względów porządkowych – tylko w obrębie stacji". Jednocześnie same jednoślady mają być wyposażone m.in. w system GPS, który umożliwi dokładne zlokalizowanie miejsca pozostawienia roweru.

Każda stacja ma być wyposażona w stojaki umożliwiające zaparkowanie rowerów oraz panel informacyjny ze wskazaniem lokalizacji stacji i skróconą instrukcją rejestracji w systemie oraz wypożyczania rowerów. Lokalizacje stacji nie są jeszcze określone. Najprawdopodobniej niektóre z nich pokryją się z dotychczasowymi.

Od maja do listopada

Gliwicki Rower Miejski - jak nazwano tamtejszy system obsługiwany dotąd przez Nextbike Polska - w tym roku ma działać od 1 maja do 30 listopada. W latach 2017-19 działał przez trzy sezony, przyciągając 19,8 tys. osób, które zarejestrowały się w systemie. Rowery były wypożyczane po kilkaset razy dziennie.

W ub. roku gliwicki system ruszył 1 marca; obejmując 15 stacji ze 150 rowerami. Przed tegorocznym sezonem miasto przeprowadziło przetarg, zakładający uruchomienie w kwietniu br. 20 stacji z 200 rowerami miejskimi. Miasto przeznaczyło na ten cel 702 tys. zł. Do przetargu zgłosił się tylko dotychczasowy operator, proponując cenę blisko 1,16 mln zł.

"To o ponad 100 proc. więcej za jedną stację w miesiącu w porównaniu z poprzednimi sezonami. W ramach poprzedniej umowy z Nextbike miesięczny koszt zarządzania i eksploatacji jednej stacji wynosił 3450,20 zł. W tym roku miasto planowało przeznaczyć na to zadanie 4387,50 zł, jednak firma chce aż 7232,40 zł" - zaznaczył gliwicki samorząd.

W tej sytuacji miasto zdecydowało nie podpisywać umowy na tych warunkach i przygotować nowy przetarg, już wtedy sygnalizując możliwość dopuszczenia systemu tzw. IV generacji. W ogłoszonym w piątek postępowaniu miasto czeka na oferty do 9 marca.

IV generacja rowerów

W systemie III generacji, jak dotychczasowy obsługiwany przez Nextbike, rowery można wypożyczać i oddawać tylko na stacjach bazowych. Rowery IV generacji zazwyczaj nie korzystają ze stacji, można je wypożyczać bezpośrednio dzięki aplikacjom mobilnym, w obrębie zdefiniowanych stref. Tego typu rozwiązania działają m.in. w Krakowie czy Wrocławiu.

Tego typu system rozważa też zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Jej przedstawiciele pod koniec ub. roku ogłosili powtórny przetarg na koncepcję wdrożenia Roweru Metropolitalnego, obejmującego wszystkie gminy członkowskie; system taki miałby ruszyć w 2021 r.

Podczas listopadowej sesji zgromadzenia GZM, zarząd Metropolii deklarował równoległe prace nad alternatywną wersją rozwoju systemu roweru tradycyjnego, działającego w kilku tamtejszych miastach. W ub. roku na terenie GZM systemy rowerów miejskich funkcjonowały w: Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu, Gliwicach, a także w Tychach, Siemianowicach Śląskich oraz Zabrzu.

Wszystkie te systemy obsługiwał Nextbike Polska, a od wiosny 2018 r. staraniem GZM, stały się one interoperacyjne, co oznacza możliwość wypożyczenia roweru w jednym mieście i zwrotu w innym.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gliwice
rower miejski
przetarg

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....