TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Gdańsk i prawie 70 mln zł na rowerowe inwestycje
InfoBike.pl - Opublikowano: 21.12.2018 16:30:23
Rekordowy rowerowy budżet Gdańska

W 2019 roku przybędzie w Gdańsku około 25 km tras rowerowych. W miejskim budżecie na wydzielone inwestycje rowerowe zaplanowano ponad 68,6 mln zł. Do tej kwoty należy jeszcze dodać przynajmniej kilkanaście milionów zł, które zostaną przeznaczone na inwestycje rowerowe realizowane w ramach większych inwestycji drogowych. To największy budżet rowerowy w historii  miasta.

Sieć wydzielonych dróg rowerowych w Gdańsku liczy obecnie 123,5 km, ciągów pieszo-rowerowych - 18 km, a pasów rowerowych - 10 km. Do tego warto doliczyć 517,5 km ulic z uspokojonym ruchem o dopuszczalnej prędkości maksymalnej nie większej niż 30 km/h oraz 221 ulic jednokierunkowych o łącznej długości 51,8 km z dopuszczonym ruchem rowerów "pod prąd". Na podstawie dwóch ostatnich kompleksowych badań ruchu, przeprowadzonych w roku 2009 i 2016, odnotowano trzykrotny wzrost udziału ruchu rowerowego: z 2 proc. do 6 proc.

- Zmieniają się komunikacyjne przyzwyczajenia mieszkańców Gdańska, którzy coraz częściej wybierają rower. Inwestujemy w rozbudowę tras rowerowych, organizujemy też ogólnopolskie kampanie promujące jazdę na rowerze wśród dzieci i dorosłych, by jak najwięcej osób zachęcić do korzystania z tego ekologicznego środka transportu. Mam nadzieję, że rozbudowa tras i wprowadzenie roweru metropolitalnego jeszcze bardziej zwiększy jego udział w mobilności miejskiej, nie tylko w naszym mieście, ale również w całej metropolii - podkreśla Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Trasy rowerowe w ramach węzłów

Nowe drogi rowerowe powstaną m.in. jako trasy dojazdowe do węzłów integracyjnych Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz do przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej za kwotę 25 913 000 zł. W ramach tych projektów powstanie m.in. trasa rowerowa wzdłuż al. Legionów po stronie północno-wschodniej na odcinku od ul. Kościuszki do Placu Komorowskiego (0,8 km), trasa rowerowa wzdłuż ul. Podwale Przedmiejskie (0,4 km), droga rowerowa wzdłuż ul. Potokowej: odcinek od przystanku PKM Brętowo do ul. Słowackiego (1,2 km), droga rowerowa wzdłuż al. Grunwaldzkiej - od ul. Braci Lewoniewskich do ul. Kołobrzeskiej (1,5 km). W przyszłym roku powinna rozpocząć się budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Kołobrzeskiej na odcinku od al. Grunwaldzkiej do ul. Chłopskiej (1,1 km), trasy rowerowej wzdłuż ulicy Budowlanych: od ul. Sąsiedzkiej do ul. Nowatorów (1,4 km) i trasy rowerowej wzdłuż ulicy Nowatorów: od ul. Budowlanych do ul. Kartuskiej (1,1 km).

Międzynarodowe trasy

W ramach realizacji Pomorskich Tras Rowerowych o znaczeniu międzynarodowym powstaną gdańskie fragmenty trasy R-10 i Wiślanej Trasy Rowerowej o łącznej wartości 26 203 106 zł. Będzie to: droga rowerowa na Wyspie Sobieszewskiej o długości 4,3 km wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, na odcinku od ul. Przegalińskiej do ul. Pohoreckiego oraz ponad kilometrowa trasa rowerowa z Wrzeszcza do Brzeźna po wschodniej strony al. Hallera od ul. Gdańskiej/Chrobrego do ul. Wczasy. Ponadto na koronie wałów wiślanych zostanie wybudowana droga rowerowa o długości 6,6 km od granicy z gminą Cedry Wielkie do Świbna wraz z łącznikiem do przystani w Błotniku oraz miejscem odpoczynku.

Rower miejski elektryczny

System roweru miejskiego MEVO zostanie wprowadzony w 14 gminach obszaru metropolitarnego. W Gdańsku już powstało 360 stacji rowerowych, w których będzie dostępnych 2226 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Cały system będzie obsługiwany przez aplikację mobilną i system do obsługi wypożyczeń. Na realizację tego zadania w 2019 r. przeznaczono 7 996 120 zł.

Rowerowe projekty z BO

W głosowaniach w ramach Budżetu Obywatelskiego wybrano m.in. projekty budowy tras rowerowych na Oruni, Przymorzu, Suchaninie. Powstanie więc trasa pieszo-rowerowa wzdłuż Potoku Oruńskiego od zbiornika Augustowska do Parku Oruńskiego (0,4 km) oraz trzy nowe drogi rowerowe do Parku Reagana wzdłuż ulic: Jagiellońskiej, Obrońców Wybrzeża i Kołobrzeska - Czarny Dwór o długości 1,4 km oraz Bulwar Przymorze o długości 0,4 km. Mieszkańcy zdecydowali również o powstaniu skrótu pieszo-rowerowego pomiędzy Suchaninem i Siedlcami wzdłuż ulicy Powstańców Warszawskich (0,2 km). Łączny koszt tych inwestycji to 2 136 000 zł.

W ramach inwestycji drogowych

Do planowanej kwoty 68,6 mln zł należy doliczyć jeszcze przynajmniej kilkanaście milionów złotych, które zostaną przeznaczone na inwestycje rowerowe realizowane w ramach większych inwestycji drogowych. Chodzi tu między innymi o drogę rowerową wzdłuż ulicy Nowa Bulońska Północna (5 km), a także tę, która powstanie w ramach budowy wiaduktu Biskupia Górka (1,5 km) oraz przebudowy drogi rowerowej wzdłuż ulic: Wosia Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w ramach modernizacji linii tramwajowej na Stogi (3,4 km). Rozpocznie się również budowa drogi rowerowej wzdłuż planowanej linii tramwajowej w ulicy tzw. Nowej Warszawskiej o długości 1,8 km oraz tras rowerowych w ramach rozbudowy ul. Kartuskiej, na odcinku od ulicy Nowatorów do ulicy Jaśminowy Stok, o łącznej długości 2 kilometrów.

Miasto promuje

Gdańsk nie tylko dysponuje rozwiniętą infrastrukturą rowerową, ale również prowadzi cykliczne kampanie promujące komunikację rowerową. Urząd Miejski w Gdańsku realizuje projekty dofinansowane z funduszy europejskich czy adresowany do uczniów i pracowników placówek edukacyjnych "Rowerowy Maj". Mieszkańcy chętnie uczestniczą w kampaniach, w których miasto buduje sieć lokalnych koordynatorów np. w szkołach, na uczelniach w miejscach pracy czy społecznościach lokalnych. Jesienią zakończyła się kolejna odsłona rowerowej rywalizacji miast, w której w Gdańsku wykonano ponad 200 tys. przejazdów rowerowych i łącznie przejechano 1,644 mln kilometrów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rower
droga
Gdańsk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....