TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Gdańsk: Dojazd rowerem do szkoły ma być bezpieczny [FILM]
InfoBike.pl - Opublikowano: 28.02.2019 11:30:06
Gdańsk: Dojazd rowerem do szkoły ma być bezpieczny; fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Poprawa bezpieczeństwa uczniów w drodze do i ze szkoły, zwłaszcza w jej najbliższym otoczeniu – taki jest cel pilotażowego projektu, który wystartował w Gdańsku.

W pilotażu uczestniczy 10 szkół. Jeszcze w tym roku mają być w nich wprowadzone konkretne rozwiązania. O uruchomieniu pilotażowego projektu poinformowano w poniedziałek - 25 lutego - na konferencji prasowej, która odbyła się przed szkołą podstawową nr 12.

Najpierw audyt

Pełniąca funkcję prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że "program ma przede wszystkim na celu poprawę bezpieczeństwa dotarcia drogą pieszą i rowerową do gdańskich szkół". Przypomniała, że projekt wpisuje się w strategię mobilności, wypracowaną w ostatnim czasie podczas szerokich konsultacji społecznych. "Jako matka 11-letniej dziewczynki bardzo bym chciała, żeby bezpiecznie docierała ona pieszo lub rowerem do szkoły i wiem, że o tym marzy także wielu gdańskich rodziców" – powiedziała Dulkiewicz.

Dodała, że projekt zakłada przeprowadzenie przez grupę ekspertów audytu, którego efektem ma być wypracowanie konkretnych zmian koniecznych, by droga do i ze szkoły "była dla uczniów jak najbardziej bezpieczna".

Ważne bezpieczeństwo

Obecny na konferencji wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak wyjaśnił, że celem projektu jest "zero wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych i rowerzystów". "Zaczynamy od najmłodszych" – powiedział, dodając, że projekt realizowany będzie pilotażowo w dziesięciu gdańskich szkołach o różnej wielkości i usytuowaniu. Ma być on prowadzony na podstawie doświadczeń zebranych w wielu europejskich miastach, w tym we Włoszech, Austrii, Hiszpanii i w Rumunii.

Grzelak wyjaśnił, że projekt rozpocznie się od audytu sprawdzającego m.in., w jaki sposób uczniowie docierają do swoich szkół i dlaczego wybierają taki a nie inny sposób. Grzelak dodał, że audyt ma też sprawdzić, "czy być może istnieją rozwiązania infrastrukturalne lub innego rodzaju, które możemy wdrożyć". "Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby dotarcie do szkoły było bezpieczne, po drugie – żeby było ono również aktywne mobilnie, to znaczy, żebyśmy nie podwozili naszych dzieci pod drzwi szkoły" – powiedział Grzelak.

Kolejne etapy

Jak wyjaśnił kierownik Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku Remigiusz Kitliński, w marcu w szkołach, które obejmie pilotaż, przeprowadzone zostaną ankiety wśród uczniów, rodziców i personelu szkolnego. Po przeprowadzeniu ankiet zaplanowano audyt terenowy.

"W ramach tego audytu zespół złożony m.in. z pracowników Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, straży miejskiej, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz urzędu miejskiego przeprowadzi ewidencję tego, co już mamy, i tego, co powinniśmy poprawić, żeby było lepiej, żeby komfort docierania pieszego i rowerowego do tych wybranych placówek szkolnych był lepszy" – powiedział Kitliński.

"W kolejnym kroku, na podstawie badań ankietowych i audytu terenowego, powstanie raport, w którym będą zawarte rekomendacje" – powiedział Kitliński. Dodał, że w czerwcu mają być gotowe raporty z 10 szkół biorących udział w pilotażu. "Jeszcze w tym roku będziemy chcieli wdrażać w życie przyjęte w nich rekomendacje" – powiedział.

Jak wyjaśniono na konferencji, wśród rekomendacji mogą pojawić się np. propozycje zmian w dotyczących organizacji ruch drogowego, drobne udoskonalenia infrastrukturalne, ale też np. organizacyjne. Wśród przykładów pojawiły się m.in. utworzenie w okolicy danej szkoły ścieżek rowerowych czy specjalnych zatoczek dla rodziców, ale także np. wprowadzenie porannych dyżurów rodziców, którzy pilnowaliby bezpieczeństwa dzieci.

Pilotaż stanowi element realizacji "Planu zrównoważonej mobilności miejskiej", przyjętego przez Radę Miasta Gdańska w 2018 r., i projektu School Chance. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
bezpieczeństwo
Gdańsk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....