TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Do Gliwic wraca rower miejski
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 28.02.2019 19:06:38
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Od 1 marca w woj. śląskim wystartować ma system rowerów miejskich w Gliwicach. 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, ruszą wypożyczalnie w Chorzowie, a od 1 kwietnia: w Katowicach, Częstochowie, Tychach i Sosnowcu.

Jak wynika z informacji gliwickiego magistratu, tamtejszy system obejmie podobnie, jak w ub. roku, 15 stacji i 150 rowerów.

W pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca, ruszy też drugi pod względem wielkości system w regionie, czyli Chorzowski Rower Miejski – pod nazwą KajTeroz (gdzie teraz - PAP). O ile w październiku ub. roku uruchomiono tam 15 stacji ze 150 rowerami, od 21 marca dostępnych ma być 46 stacji i 460 rowerów.

Największy system rowerowy w woj. śląskim ruszy 1 kwietnia w Katowicach. Z końcem 2018 r. liczył on 54 stacji i 450 rowerów. Stopniowo rozbudowywany, z końcem tego roku ma obejmować już 75 stacji i ponad 600 rowerów. Miasto zapowiada jego dalszy rozwój – docelowo do 150 stacji.

Z początkiem kwietnia ponownie ruszyć mają m.in. rowery miejskie w Częstochowie (podobnie jak w ub. roku 20 stacji ze 160 rowerami) oraz w Tychach (nadal 7 stacji z 60 rowerami). Na 1 kwietnia zaplanowano też powrót systemu w Sosnowcu. W tym roku wciąż będzie on obejmował 9 stacji ze 130 rowerami; w przyszłym miasto chce go rozbudować o kolejnych 13 stacji ze 140 rowerami.

W ub. roku w regionie funkcjonowały też pilotażowe systemy (po 4 stacje z 32 rowerami) w Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Zabrzu i Jastrzębiu-Zdroju (w tych dwóch ostatnich miastach rozbudowane w ciągu roku odpowiednio o 2 stacje z 20 rowerami oraz o 3 stacje z 30 rowerami).

Dotąd władze tych miast nie przekazały szczegółowych informacji o kontynuowaniu przedsięwzięcia w tym roku. Podobnie nie spłynęły jeszcze informacje o systemie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju (wspólna sieć dwóch gmin z 8 stacjami i 80 rowerami).

Chociaż sieci rowerów miejskich poszczególnych samorządów woj. śląskiego obsługuje ten sam operator, spółka Nextbike Polska, który umożliwia posługiwanie się wszędzie jednym kontem użytkownika, na razie nadal nie ma możliwości podróży między miastami.

Z tego względu niezależnie od działań poszczególnych miejscowości regionu, prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnego rozpoczęła działająca od ub. roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Postulowany system tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lub wdrażają miasta Metropolii, zapewniając m.in. możliwość dowolnego przemieszczania się na terenie całej GZM.

Uruchomienie Roweru Metropolitalnego planowano na wiosnę 2019 r. W ub. roku przeprowadzono procedurę tzw. dialogu technicznego, której celem miało być znalezienie najlepszego modelu funkcjonowania systemu roweru miejskiego w Metropolii. W ostatnim czasie Metropolia nie informowała jednak o kolejnych działaniach w tym zakresie.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gliwice
Gliwicki Rower Miejski
Nextbike
rower miejski

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....