TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Chorzów przesuwa start roweru miejskiego
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 26.03.2020 16:11:01
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Chorzów przesuwa uruchomienie roweru miejskiego z uwagi na epidemię koronaworusa. System złożony z 46 stacji z 460 rowerów ruszy 1 maja.

Przesunięcie sezonu

Sezon jednego z największych systemów roweru miejskiego w woj. śląskim, w Chorzowie przesunięto na 1 maja – poinformował wiceprezydent miasta Marcin Michalik. Start roweru miejskiego przesunął też w regionie Sosnowiec, a od 1 kwietnia ruszy w Katowicach.

"W związku z epidemią koronawirusa przesuwamy start systemu rowerów miejskich +KajTeroz+ w Chorzowie na dzień 1 maja 2020 r. Mamy nadzieję, że do tego momentu sytuacja się poprawi i będziemy mogli korzystać z tego środka transportu i rekreacji" - napisał w czwartek Michalik na swoim profilu na Facebooku.

Chorzów zorganizował system roweru miejskiego pod nazwą KajTeroz (po śląsku: gdzie teraz – PAP) w 2018 r. - w ramach unijnego projektu miasta związanego z transportem bezemisyjnym. Wsparł on też m.in. budowę parkingu Bike&Ride na prawie 100 rowerów pod przecinającą chorzowski rynek estakadą oraz budowę w całym mieście ponad 20 km dróg rowerowych.

System od Nextbike

W sierpniu 2018 r. miasto podpisało wartą blisko 6,7 mln zł umowę na budowę systemu wypożyczalni rowerów - z jego utrzymaniem w latach 2018-2021 – z firmą Nextbike Polska. W pierwszym etapie budowy systemu, w 2018 r., dostępnych było 15 stacji; od ub. roku objął już docelowe 46 stacji z 460 rowerami.

W ubiegłorocznym sezonie – od kwietnia do końca listopada – w Chorzowie odnotowano ponad 276 tys. wypożyczeń rowerów i blisko 23 tys. rejestracji nowych użytkowników. Średnio każdego dnia korzystano z rowerów ok. 1,1 tys. razy.

Cały szacowany na ponad 37,5 mln zł projekt miasta dotyczący transportu bezemisyjnego obejmuje też działające od 2016 r. autobusowo-tramwajowe centrum przesiadkowe w rynku oraz budowę systemu zarządzania ruchem. Miasto dostało doń 32 mln zł dofinansowania z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego dot. transportu niskoemisyjnego w miastach.

Wypożyczalnie na terenie GZM

W ub. roku na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) systemy rowerów miejskich funkcjonowały w: Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu, Gliwicach, a także w Tychach, Siemianowicach Śląskich oraz Zabrzu.

Wszystkie te systemy – na podstawie odrębnych umów - obsługiwał Nextbike Polska. Od wiosny 2018 r. staraniem GZM, stały się one interoperacyjne, co oznacza możliwość wypożyczenia roweru w jednym mieście i zwrotu w innym.

Problemy wypożyczalni

18 marca br. sosnowiecki samorząd przekazał, że start tamtejszego roweru miejskiego – rozbudowywanego w tym sezonie o 13 stacji i 140 rowerów, do 22 wypożyczalni i 270 rowerów – został z powodu epidemii przesunięty z kwietnia, najwcześniej do początku maja.

Po dwóch nieudanych przetargach na operatora systemu roweru miejskiego w Gliwicach, a także wobec zagrożenia epidemicznego, tamtejszy urząd miasta zrezygnował z uruchomienia rowerów publicznych w tym roku. Jak zapowiedziano,rowery miejskie wrócą na ulice Gliwic w 2021 r.

W środę natomiast władze Katowic podały, że od 1 kwietnia ruszy tamtejszy system – największy w regionie. Początkowo - według informacji operatora - obejmie 61 stacji, docelowo na koniec sezonu ma być ich 90. Miasto przekonuje, że w czasie epidemii rowery mogą być alternatywą dla transportu publicznego; zapewnia, że operator systemu będzie je codziennie dezynfekował.

12 marca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na wykonanie koncepcji wdrożenia Roweru Metropolitalnego, obejmującego wszystkie gminy członkowskie. Według wcześniejszych zapowiedzi Rower Metropolitalny miałby ruszyć w 2021 r. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Chorzów
rower miejski
Nextbike

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....