TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Białystok – uczniowie i studenci wymyślają rower na nowo
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 30.05.2018 01:02:25
Zdj. Politechnika Białostocka

"Biegorower" - urządzenie łączące w sobie elementy roweru bieżnego i bieżni - skonstruowali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku we współpracy ze studentami Politechniki Białostockiej i lokalnymi firmami. Konstruktorzy chcą projekt komercjalizować.

Projekt "Biegorower" zdobył grant w wysokości 5 tys. zł w konkursie na projekty badawczo-wdrożeniowe, realizowany w ramach projektu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Jest jednym z 13 nagrodzonych pomysłów młodych ludzi.

Biegorower zaprezentowano dziennikarzom w poniedziałek na konferencji prasowej. To trzykołowe urządzenie, które łączy w sobie cechy roweru miejskiego i bieżni. Ma napęd hybrydowy. Jak wyjaśniał jeden z konstruktorów Mateusz Kliza, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej (PB), by rowerjechał, można iść lub biec po bieżni, drugą opcją jest wykorzystanie silnika elektrycznego. Dodał, że zgodnie z prawem na biegorowerze można się poruszać maksymalnie z prędkością 25 km na godzinę; ma zamontowany prędkościomierz.

Zdaniem Klizy jest to urządzenie przeznaczone dla osób lubiących aktywny styl życia. Wyjaśnił, że pomysł miał pomóc "wyrwać się z murów siłowni", gdzie dużo osób biega, i połączyć to z jazdą na rowerze na świeżym powietrzu .

Biegorower skonstruowali uczniowie technikum z Koła Młodego Konstruktora oraz studenci z koła naukowego "Orthos". Jak mówiła dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku Renata Frankowska, regulamin konkursu zakładał właśnie współpracę szkoły z uczelnią wyższą i firmami partnerskimi. "My, jako szkoła, nie zajmujemy się tylko dydaktyką, ale mamy odpowiadać na potrzeby naszych uczniów, pomagać im w odkrywaniu talentów, wzmacniać tę ideę kształcenia technicznego w mieście, w regionie, stąd taka chęć wzięcia udziału w tym grancie i współpraca z partnerami" - powiedziała Frankowska.

Biegorower powstawał w pracowniach politechniki i szkoły technicznej, młodzi konstruktorzy pracowali nad pomysłem od końca listopada ubiegłego roku; w poniedziałek zaprezentowali prototyp. Najpierw powstał model wirtualny, następnie poszczególne części urządzenia wykonywali sami konstruktorzy. Część elementów, takich jak mocowanie łożysk tylnej osi, gięcie profili bocznych czy malowanie ramy, wykonały firmy współpracujące przy projekcie.

"Jest to absolutnie konstrukcja innowacyjna, takich nigdzie nie ma" - powiedział dziekan Wydziału Mechanicznego PB prof. Andrzej Seweryn. Pogratulował pomysłu i wykonania młodym konstruktorom.

W planach jest komercjalizacja projektu. Jak mówił Andrzej Grzędziński, nauczyciel z Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku, teraz konstrukcja będzie poprawiana, a wszelkie usterki eliminowane. Dodał, że chodzi też o podniesienie wytrzymałości urządzenia, wykonanie dokumentacji technicznej, wtedy będą poszukiwane firmy zainteresowane produkcją biegoroweru.

Pytany przez PAP, ile mogłoby kosztować takie urządzenie, oszacował, że kilka tysięcy. Wyjaśnił, że koszty produkcji prototypu zmieściły się w wysokości grantu, czyli w pięciu tys. zł. Grzędziński liczy jednak, że przy większej liczbie koszt produkcji będzie niższy.

Projekt "Centrum Kompetencji BOF", realizowany przez stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, to szereg różnego rodzaju przedsięwzięć, które kładą nacisk na praktyczne kształcenie zawodowe. Projekt finansowany jest ze środków unijnych.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Białystok
Biegorower
Politechnika Białostocka
Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku
 • Sebbastian Pioro – 30.05.2018

  Niech jeszcze sobie wymysla biego samochód 😂😂😂 rozumiem, ze liczy sie innowacyjnosć - ale to szczyt bezmyslnosci moim zdaniem 😂😂😂 ... Albo chcesz pobiegac - albo popedalować - budowanie biezni na kółkach jest bardzo niebezpieczne w szczególności dla innych uzytkownikow drogi, bo cięzko czymst takim sterowac i hamować

 • Michał R. Kowalski – 30.05.2018

  Nie

 • Maciej Tomaszewski – 30.05.2018

  Dosyć ciekawy patent, ciekawe jak ilość energii włożonej w bieżnię przekłada się na łatwość jazdy ;)

 • Łukasz Kabelis – 30.05.2018

  Oni to wymyślili? 😂😂😂 takie coś już było zastosowane dawno temu 😂😂😂

 • Jacek Fink-Finowicki – 30.05.2018

  Super odkryliśmy coś co na świecie jest od paru lat... https://www.youtube.com/watch?v=b_L4QMOvH2o

 • Marek Maslowiec – 30.05.2018

  Eeeee, a po co? A teraz niech zrobia analize, jak to cos bedzie wplywac na poprawe bezpieczenstwa na drogach.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....