TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Białystok - Społecznicy chcą roweru miejskiego przez cały rok
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 05.07.2019 18:48:46
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Rowery miejskie są w Polsce coraz popularniejsze. Powiększa się rodzina miast, które posiadają systemy wypożyczeń. Jednym z etapów rozwoju wypożyczalni jest udostępnienie ich mieszkańcom przez cały rok. Z takich możliwości skorzystały m.in. Kraków i Wrocław. Społecznicy z Białegostoku chcą, by BiKeR stał się wypożyczalnią całoroczną. W tej sprawie członkowie Stowarzyszenia Rowerowy Białystok wystosowali petycję do prezydenta miasta.

Petycja została wysłana 2 lipca. Rowerowy Białystok apeluje do prezydenta Białegostoku, by w przyszłym roku, kiedy będzie ogłoszony przetarg na obsługę BiKeRa, zawarto zapis zobowiązujący nowego operatora systemu, do utrzymania wypożyczalni w działaniu przez cały rok.

Nowy przetarg w 2020 roku

W przyszłym roku Białystok rozpisze przetarg na obsługę roweru miejskiego. Daje to dobrą okazję do zmienienia zapisu o sezonowości wypożyczalni. Obecnie z Białostockiej Komunikacji Rowerowej można korzystać od kwietnia do listopada.

- Publiczny system rowerów miejskich jest środkiem komunikacji miejskiej. Zdrowym, ekologicznym, pod pewnymi względami także bardzo wygodnym i elastycznym. Nie wykorzystujemy jednak w pełni jego potencjału, gdy jest on czynny jedynie przez 2/3 roku. W Strategii Rozwoju Miasta Białegostoku na lata 2011 - 2020 jako jeden z priorytetów widnieje: “Tworzenie efektywnego systemu komunikacyjnego Miasta z dużym udziałem transportu zbiorowego oraz ruchu rowerowego." - piszą członkowie Rowerowego Białegostoku.

- Jeżeli chcemy uczynić Białystok miastem zrównoważonym i ekologicznym, gdzie mieszkańcy ograniczają użycie aut, musimy uczynić rower publiczny całorocznym środkiem transportu. Białostoczanin, który skuszony alternatywami pozbędzie się własnego auta, w miesiącach zimowych zostanie skazany jedynie na autobusy i stosunkowo drogie taksówki. Tymczasem autobus, jeżeli nie możemy się później z niego przesiąść na rower publiczny, również znacząco traci na atrakcyjności. Zima nie jest przeszkodą dla osób poruszających się rowerami, tym bardziej że rower "odpala" w każdej temperaturze, a każda kolejna zima jest coraz łagodniejsza – czytamy w petycji.

Coraz więcej całorocznych wypożyczalni

Stowarzyszenie podaje, że większość systemów rowerów miejskich w Unii Europejskiej to systemy całoroczne. Także w Polsce są lub powstają już takie systemy. Kraków, Trójmiasto i Wrocław mają już całoroczny rower miejski, Poznań będzie go miał od 2020 roku. Ale nawet w miastach, gdzie system ten nie jest jeszcze wprowadzony, rower miejski funkcjonuje o miesiąc dłużej, bo od początku marca (Warszawa, Szczecin, Bydgoszcz, Gliwice, Łódź, Lublin), podczas gdy w Białymstoku z nieokreślonych powodów dopiero od kwietnia. Białostoczanie co roku udowadniają, że BiKeR ma sens. I ten sens będzie miał także w chłodniejszych miesiącach.

Przetarg na trzy lata

Przyszłoroczny przetarg będzie obowiązywał przez trzy kolejne lata. Zdaniem Stowarzyszenia to dobry moment na zmianę funkcjonowania wypożyczalni. W przeciwnym wypadku o 3 lata opóźnione zostanie wprowadzenie narzędzia mającego na celu przekonanie białostoczan do rezygnacji z samochodów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Białystok
rower miejski
Nextbike

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....