TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Białystok. Rok więzienia za śmiertelne potrącenie rowerzysty
PAP/INFOBIKE.PL - Opublikowano: 30.10.2019 16:48:04
Zdj. Policja

Na rok więzienia skazał sąd kierowcę ciężarówki, który w 2018 roku śmiertelnie potrącił rowerzystę. Sąd uznał, że całkowitą winę za wypadek ponosi kierowca. Oskarżony chciał obarczyć winą rowerzystę. Wyrok jest prawomocny.

Obniżenie kary dla kierowcy

To kierowca ciężarówki ponosi całą winę za wypadek na drodze Białystok-Łapy, w którym zimą 2018 roku zginął rowerzysta - ocenił w środę sąd odwoławczy, ale karę obniżył z półtora do roku więzienia za nieumyślne naruszenie zasad w ruchu drogowym. Wyrok jest prawomocny.

Sąd Okręgowy w Białymstoku zajmował się apelacją złożoną przez obrońcę, który chciał dla swojego klienta uniewinnienia, ewentualnie zwrotu sprawy do sądu rejonowego, a ostatecznie wyroku skazującego, ale dużo niższego i w zawieszeniu.

19 lutego 2018 roku ok. godz. 9 w Turośni Dolnej, na drodze Białystok-Łapy, doszło do śmiertelnego potrącenia 66-letniego rowerzysty. Prokuratura przyjęła, że kierowca ciężarowego iveco podczas wyprzedzania zahaczył lub uderzył w rowerzystę, który wskutek odniesionych obrażeń zmarł.

Na podstawie zebranych dowodów śledczy uznali, że doszło do umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób, iż kierowca - jak opisano to w akcie oskarżenia - "nie zachował ostrożności na drodze, nieuważnie obserwował sytuację panującą na drodze, bądź niewłaściwie ocenił tę sytuację i nie zachował należytego odstępu od poprzedzającego go roweru" i uderzył go przednią częścią swego auta.

Całkowita wina kierowcy

Sąd Rejonowy w Białymstoku jako I instancja uznał, że kierowca ponosi wyłączną winę za wypadek, ale jednocześnie przyjął, że sprawca w sposób nieumyślny naruszył przepisy. Kara to 1,5 roku więzienia i 2-letni zakaz prowadzenia pojazdów.

Obrońca oskarżonego - zawodowego kierowcy z 30-letnim stażem, nigdy w przeszłości nie karanego - argumentował, że sąd pierwszej instancji błędnie przyjął, że winę za wypadek ponosi wyłącznie kierowca ciężarówki. W mowie końcowej mówił o wątpliwościach, dotyczących np. stanu zdrowiarowerzysty (patomorfolog w swojej opinii wskazał na różne choroby tego mężczyzny) i jego zdolności w tym stanie do jazdy narowerze, złym stanie drogi (koleiny) i porze roku (zima) jako o czynnikach, których sąd rejonowy nie wziął pod uwagę, by rozważyć, czy możliwe było przyczynienie sięrowerzysty do wypadku.

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał jednak, że ocena zdarzenia przez sąd pierwszej instancji była prawidłowa; uznał, iż nie było podstaw do uniewinnienia czy uznania, iżrowerzysta przyczynił się do wypadku. Bardzo dowolna polemika z prawidłowymi ustaleniami sądu pierwszej instancji - tak ocenił apelację obrońcy.

Próba zrzucenia winy na kierowcę

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Marzanna Chojnowska zwracała uwagę na zeznania jedynego naocznego świadka, który swoim samochodem jechał za oskarżonym. Krytycznie sąd ocenił linię obrony oskarżonego, polegającą na - jak to ujęła sędzia Chojnowska - mnożeniu wątpliwości dotyczących rowerzysty, które nie miały żadnego oparcia dowodowego. Dodała również, że gdyby rzeczywiście sposób jazdy tej osoby wzbudzał jakieś podejrzenia, to tym bardziej kierowca ciężarówki powinien był być ostrożny na drodze.

"Tymczasem tego nie było, to nie wynika nawet z wyjaśnień pana oskarżonego i trudno przyjąć, że takie okoliczności miały tutaj miejsce" - mówiła sędzia Chojnowska. Przywoływała opinię biegłego, z której nie wynika, iż do wypadku doszło tak, jak opisał to oskarżony (czyli, że on prawidłowo wyprzedzał rowerzystę ale ten nagle stracił równowagę i wjechał mu pod koła). Podkreślała, że taki przebieg zdarzeń nie potwierdzają również inne dowody.

Sąd złagodził jednak wyrok, choć nie znalazł podstaw, by wykonanie kary roku więzienia warunkowo zawiesić.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Białystok
potrącenie
sąd

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....