TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Białoruś. Wystawa kultowych rowerów Niemen w Grodnie
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 16.09.2019 17:46:15
Białoruś. Wystawa kultowych rowerów Niemen w Grodnie

W Grodnie na Białorusi można obejrzeć wystawę legendarnych przedwojennych rowerów Niemen. Kolekcja zawiera unikalne egzemplarze.

Rowery wystawiono w Centrum Życia Miejskiego U Centry. Unikalne egzemplarze zachowały się w kolekcji Andreja Kamoski z Mińska.

"Trzy główne egzemplarze to kultowe rowery z lat 20. i 30. XX wieku. To taka nieznana strona historii Grodna, którą chcemy przypomnieć" – powiedział PAP Siarhiej Herman z Centrum Życia Miejskiego w Grodnie, gdzie właśnie dobiega końca wystawa przedwojennych rowerów.

Unikalne egzemplarze

Na wystawie można zobaczyć m.in. popularną przed wojną damkę Wilja i męski rower Alfa oraz jeden starszy egzemplarz, którego nazwy nie podano. Jest także kilka rowerków dziecięcych, wyprodukowanych już po wojnie.

"To pojedyncze kompletne egzemplarze istniejące na Białorusi. Wiadomo, że dwie Wilje mają kolekcjonerzy w Polsce" – mówił Herman.

Marka handlowa Niemen Kresowej Fabryki Rowerów i Motocykli (początkowo noszącej nazwę Nochim Starowolski i Spółka), należącej do rodziny Starowolskich, została zarejestrowana 90 lat temu, ale fabryka działała już wcześniej.

Przedwojenna marka

W połowie lat 30. fabryka produkowała rocznie ok. 10 tys.rowerów, które cieszyły się dużą popularnością.Rowery słynęły z dobrej jakości, a konstrukcyjnie nawiązywały do modeli niemieckich. W 1934 r. rozpoczęto produkcję motorowerów (również w wersji damskiej), a dwa lata później – motocykli.

Rowery produkowano z niezwykłą dbałością o szczegół, a emblemat z nazwą fabryki był starannie wkomponowywany w różne elementy konstrukcji – np. koła łańcuchowe i pedały.

Wraz z 1939 r., gdy tereny Grodzieńszczyzny zajął ZSRR, fabryka została znacjonalizowana i funkcjonowała już jako "FabrykaRowerów". W czasach sowieckich przechodziła dalsze transformacje.

Przywrócenie pamięci przedwojennej kultury

Jak powiedział aktywista z U Centry grodzieńska wystawa to próba przywrócenia pamięci o przedwojennej kulturze, w którejrowerstanowił ważny element. "To była moda, pewien styl życia – chodzi nie tylko orower, ale także specyficzne stroje, cyklistówki, kurtki, spodnie.Rowery widać na wielu zdjęciach z tamtego okresu i jeździli na nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety" – opowiadał Herman. Dodał, że pojazdy produkowane w Grodnie cieszyły się popularnością w całej II RP.

Kolekcja Andreja Kamoski

Rowery należą do kolekcji mińskiego miłośnikarowerów Andreja Kamoski, który od lat zbiera okruchy dawnej świetności produkcjirowerowej z terenów dzisiejszej Białorusi. Jak mówił w wywiadzie dla telewizji Biełsat, współcześnie na Białorusi prawie nikt nie pamięta, że przed wojnąrowery produkowano w Grodnie, Mińsku i Mołodecznie. Kamoska prowadzi klub retrocyklistów "Biełaruski rowar".

Jak tłumaczył, swoje egzemplarze zbierał niemalże "śrubka po śrubce", oddzielnie szprychy i łańcuchy, ponieważ nie zachowały się kompletnerowery. Wiele pojazdów trafiło na złom. Wystawę w Grodnie można oglądać do wtorku.

Z Grodna Justyna Prus (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Białoruś
wystawa
Niemen

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....