TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Będzie apelacja w sprawie śmiertelnego potrącenia 11-latka
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 20.12.2018 14:09:07
Będzie apelacja w sprawie śmiertelnego potrącenia 11-latka

Będzie apelacja w sprawie śmiertelnego potrącenia 11-letniego Kacpra, który 3,5 roku temu zginął po zderzeniu z autem prowadzonym przez kierowcę pod wpływem alkoholu. Oskarżony Stanisław G. miał wówczas zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę "pod wpływem", ale sąd go uniewinnił.

Sprawą śledczy zajmowali się od lipca 2015 r. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Lipnie po trzech latach. Ten pod koniec listopada uniewinnił oskarżonego, uznając, że winny zdarzenia jest chłopiec, który miał wyjechać rowerem pod koła auta w miejscowości Steklinek k. Lipna (kujawsko-pomorskie).

"Ta sprawa na każdym kroku budzi kontrowersje. Wydawało się po akcie oskarżenia, który po latach bojów trafił do sądu, że droga do wyjaśnienia okoliczności tej sprawy i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej kierowcy jest prosta, ale tak się nie stało. Największe zdziwienie przyniósł wyrok sądu pierwszej instancji, który uniewinnił kierowcę od zarzucanego mu przez prokuraturę czynu. Sama treść wyroku budzi uzasadnione wątpliwości i zastrzeżenia. Zdumiewa też samo procedowanie sądu. W moim odczuciu przewód sądowy został zamknięty zbyt szybko. Wyrok uniewinniający zapadł po 15-minutowej naradzie jednoosobowego składu sądu" – powiedział w rozmowie z PAP pełnomocnik ojca 11-letniego Kacpra adwokat Mariusz Lewandowski.

Dodał, że sąd nie wezwał w trakcie trwania procesu biegłych, nie przesłuchał ich, a także zignorował najbardziej kompleksową opinię biegłych z uznanego krakowskiego Instytut Ekspertyz Sądowych im. profesora dra J. Sehna.

"Krakowska opinia wskazywała na odpowiedzialność kierowcy, ale sąd bez przesłuchania biegłych zawierzył wcześniejszym ekspertyzom, które to w zachowaniu dziecka na drodze upatrywały przyczynę zdarzenia. Według wyroku sądu winne jest dziecko. Wydaje się też, że sprawa powinna być prowadzona przez prokuraturę szybciej, a akt oskarżenia wcześniej trafić do sądu. Czemu tak późno zwrócono się do instytutu w Krakowie? Dopiero na etapie sądowym i oględzin późną jesienią wyjaśniona została kwestia zalesienia posesji. Czemu nie zrobiono tych oględzin wcześniej?" – wskazał w rozmowie z PAP Lewandowski.

W wyniku potrącenia przez auto prowadzone przez Stanisława G. chłopiec zmarł. Kierowca miał 0,42 promila alkoholu we krwi, ale tej okoliczności sąd nie wziął pod uwagę, wskazując, że za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu mężczyzna został ukarany w odrębnym postępowaniu. Wcześniej – przed wypadkiem w lipcu 2015 r. – był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu i miał sądowy zakaz poruszania się samochodami.

"Być może po zakończeniu prawomocnym procesu w tej sprawie powinni zająć się nią organy dyscyplinarne. Na tym etapie nie ma możliwości oceny takiej decyzji składu sędziowskiego w sądzie w Lipnie (jednoosobowego)" – dodał adwokat.

Prezes Sądu Rejonowego w Lipnie Przemysław Kępiński w rozmowie z dziennikarzami Polsatu powiedział, że w jego przekonaniu powinno być ustalone i sprawdzone, czy stan po spożyciu alkoholu wpływał na zdolności psychofizyczne oskarżonego do prowadzenia pojazdu.

"Szczerze ubolewam nad tym, że to nie zostało wyjaśnione. Sprawa jest jeszcze do naprawienia. Wyrok jest nieprawomocny" – powiedział dziennikarzom Polsatu prezes sądu.

Teraz sprawą zajmie się Sąd Okręgowy we Włocławku.

"Bez wątpienia będziemy składali apelację w tej sprawie. Nie wyobrażam sobie, żeby tego samego nie zrobiła prokuratura. Nie mam jednak nadal jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku. Termin na jego przekazanie przez sąd minął, więc mam nadzieję, że w najbliższych dniach je otrzymam. Wtedy mam 14 dni na złożenie apelacji, co na 100 procent zrobię jako pełnomocnik ojca dziecka. Wiem także, że pełnomocnik matki też tak zrobi" – dodał Lewandowski.

Podkreślił, że słowa prezesa sądu w Lipnie są jego zdaniem sygnałem, żeby "sprawę zbadać bardzo dokładnie".

"Wierzę, że wszystkie sprawy są rozpatrywane przez sądy w sposób skrupulatny i dokładny, ale trzeba powiedzieć, że przy ich hurtowej liczbie szczegóły mogą umknąć. Mam nadzieję, że impuls ze strony prezesa sądu oraz zła sława sprawy spowodują, że wszystkie wątpliwości wyjaśni Sąd Okręgowy we Włocławku" – dodał adwokat reprezentujący ojca Kacpra. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Sąd
potrącenie
apelacja

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....