TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

12 nowych stacji roweru miejskiego w Katowicach
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 30.05.2019 20:41:46
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Katowicki City by bike mocno się rozrośnie. Od 1 czerwca przybędzie mu 12 nowych stacji. To efekt głosowania w zeszłorocznym budżecie obywatelskim.

Jak poinformował w czwartek katowicki magistrat, nowe stacje powstaną w sześciu dzielnicach: po trzy w Załęskiej Hałdzie-Brynowie i na Osiedlu Paderewskiego, po dwie w Dębie i Wełnowcu-Józefowcu oraz po jednej w Szopienicach-Burowcu i Zarzeczu. Łączny koszt powiększenia systemu przekracza 600 tys. zł.

"Podjąłem także decyzję, by od lipca uruchomić dziewięć dodatkowych stacji, aby coraz większa grupa mieszkańców mogła korzystać z tego środka transportu. Tym samym w tym roku łącznie będzie można wypożyczyć rowerz 75 punktów rozsianych po całym mieście" - powiedział cytowany w informacji miasta jego prezydent Marcin Krupa.

W tym roku rower miejski w Katowicach ruszył 1 kwietnia 2018 r. - z ponad 50 stacjami i przeszło 400 rowerami. Miesiąc później, dzięki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), zintegrowano obsługiwane przez spółkę Nextbike Polska systemy rowerowe w Katowicach i okolicznych miastach, co umożliwiło przemieszczanie się między nimi. To dodatkowo wpłynęło na popularność rowerów miejskich. W całym 2018 r. wypożyczano je w Katowicach ponad 200 tys. razy, a w pierwszych dwóch miesiącach tego roku - 51 tys. Liczba zarejestrowanych w systemie użytkowników wzrosła już w tym roku z 40 tys. osób do 47 tys.

System ma być powiększony

Docelowo miasto chce, aby tamtejszy system liczył 150 stacji. Zapotrzebowanie zgłaszają sami mieszkańcy. Jak zaznaczył szef wydziału komunikacji społecznej urzędu miasta Maciej Stachura, wnioski "rowerowe" uzyskują z reguły w budżecie obywatelskim bardzo dużo poparcie. Podobnie było w ubiegłorocznym głosowaniu.

"W przypadku Osiedla Paderewskiego początkowo wpłynęły trzy osobne projekty, ale wnioskodawcy postanowili połączyć siły i złożyć jeden wspólny wniosek, który zdobył prawie 900 głosów. Ta sytuacja pokazuje, że w Katowicach mamy społeczeństwo obywatelskie, a mieszkańcy chętnie angażują się we wspólne działania na rzecz dzielnicy i miasta" - ocenił Stachura.

Więcej dróg rowerowych

W Katowicach duży udział w tworzeniu systemu rowerów miejskich mają sponsorzy; w tym roku funkcjonuje 14 takich stacji, m.in. przy centrach handlowych, biurowych czy osiedlach deweloperskich. Miasto planuje też – niezależnie - rozbudowywać sieć tras rowerowych – w tym roku, kosztem ponad 10 mln zł, powstać ma ich ok. 14 km.

Jedną z największych tegorocznych inwestycji rowerowych ma być połączenie wzdłuż ul. Armii Krajowej, na odcinku od ul. Bażantów do ul. Marzanny. Koszt budowy tego odcinka o długości 1890 metrów wyniesie 4,8 mln zł. Odcinki dróg rowerowych pojawią się też w okolicy powstających centrów przesiadkowych. Prowadzone będą też prace koncepcyjne i projektowe.

W tym roku na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wystartowały rowery miejskie kolejno w: Gliwicach (15 stacji i 150 rowerów), Chorzowie (46 stacji i 460 rowerów), Katowicach (początkowo ponad 50 stacji i ponad 400 rowerów), Tychach (siedem stacji z 60 rowerami), Siemianowicach Śląskich (10 stacji ze 100 rowerami) oraz Zabrzu (osiem stacji z 65 rowerami).

W przyszłym roku GZM planuje wprowadzenie metropolitalnego roweru, jako kompleksowego rozwiązania zapewniającego tzw. środek transportu pierwszej i ostatniej mili. Obecnie Metropolia integruje systemy rowerowe w oddzielnych miastach; w 2020 r. zakłada wprowadzenie własnego systemu dla całego swego terenu.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
rower miejski

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....