Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poradnik. Jak jeździć rowerem po Poznaniu [FILM]

infobike
10.09.2019 16:24
0 Komentarzy

Nie masz pewności w jaki sposóbprawidłowo jeździć rowerem po ulicy? Chcesz się dowiedzieć jakiesą rodzaje dróg rowerowych? Na te pytania odpowiada filmprzygotowany przez miasto Poznań i Stowarzyszenie Rowerowy Poznań.


Miasto Poznań i Rowerowy Poznań uczą

Drogi do poruszania się roweramimożna podzielić ze względu na rodzaj i kierunek jazdy. W przypadkutych pierwszych wyróżnić można: samodzielną – w pasie drogowymlub niezależnie od układu drogowego (np. w parku czy nad rzeką),wydzieloną z jezdni. Z kolei w przypadku kierunku istnieją drogidla rowerów jednokierunkowe oraz dwukierunkowe.

Drogarowerowa-specjalnie przeznaczona dla ruchu rowerów i oznaczona odpowiednimiznakami drogowymi. Jedno- lub dwukierunkowa droga przeznaczona dlajazdy rowerów oznaczona znakiem C-13 i oddzielona konstrukcyjnie odjezdni. Rowerzysta ma obowiązek poruszania się drogą rowerową,jeżeli prowadzi ona w kierunku, w którym podąża.

Droga dlarowerów i pieszych-ciąg pieszo-rowerowy, to dwukierunkowa droga przeznaczona dla ruchurowerowego i pieszego oznaczona znakiem C-13/16 z kreską. Rowerzystama obowiązek poruszania się nią, jeżeli przebiega ona w kierunku,w którym porusza się, ale zobowiązany jest zachować szczególnąostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dopuszczonyruch rowerowy oznaczadopuszczenie na chodniku ruchu rowerowego za pomocą właściwegooznakowania. Rowerzysta nie ma obowiązku poruszania się chodnikiemz dopuszczonym ruchem rowerowym.

Pas ruchudla rowerów stanowiczęść jezdni do poruszania się rowerów w jednym kierunku,zgodnym z ruchem ogólnym. Oznaczony jest odpowiednimi znakamidrogowymi. Rowerzysta ma obowiązek korzystania z drogi dla rowerówlub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku,w którym się porusza lub zamierza skręcić. Korzystając z drogidla rowerów i pieszych rowerzysta zobowiązany jest ustępowaćmiejsca pieszym zachowując szczególną ostrożność.

Rowerzyści mogąsię również poruszać po kontrapasach lub kontraruchu. Kierunekjazdy na tych drugich określają wówczas tzw. sierżanty. Więcejna poznan.pl

Rowerzyści mogąporuszać się poniektórych buspasach.Na pionowym znaku informującym oprócz napisu BUS musi widniećrównież dopisek DOP, a pod spodem tabliczka z opisem jakie pojazdyrównież mogą tam jeździć. Informacja, że możliwe jestporuszanie się rowerem pokazana jest zazwyczaj w formie piktogramu.W Poznaniu dopuszczony ruch rowerowy na buspasach jest w ciągu ul.:Kościelnej, Mostowej, Garbary i Opolskiej oraz na odcinku buspasa wul. Bukowskiej, między ul. Szylinga i ul. Gajową.

Droga dla rowerówmusi być specjalnieoznaczona zarównopionowymi znakami drogowymi, jak i malowaniem poziomym. Samodzielnądrogę dla rowerów pokazuje znak C-13. Drogę pieszo-rowerową -znak C13+C16 w dwóch wariantach. Poziomy (rowerzysta oddzielony odpieszego poziomą kreską w połowie znaku oznacza, że droga niejest odgórnie podzielona na część dla cyklistów oraz pieszych.Jeżeli oznaczenia są obok siebie przedzielone pionową liniąoznacza to, że część drogi przeznaczona jest dla rowerów, aczęść dla pieszych (w zależności po której stronie znaku jestjaki symbol).

Przed przejściami/przejazdami przezdrogę stawiane są znaki D-6a lub D-6b (tylko przejazd dla rowerówlub wspólny z pieszymi).

Tabliczki T-22 umieszczone przedzakazami ruchu w obu kierunkach B-1 lub B-2 – zakaz wjazdu oznaczają,że mimo zakazu ruchu pojazdów jest dopuszczony przejazd rowerów.

Możliwe jest również, pozorniesprzeczne, zestawienie znaków B-9 (zakazuje ruchu zarówno na jezdnii poboczu rowerów i wózków rowerowych) z tabliczką T-22. Zakazwjazdu nie dotyczy wówczas tylko jednośladów, a informuje że niemogą na daną drogę wjeżdżać rowery wielośladowe lub z wózkami.

Piesi nadrodze dla rowerów-tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo braku możliwościkorzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej,korzystając z tej drogi musi ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

Zgodnie zprzepisami rowerzysta ma zawsze pierwszeństwona przejeździe dla rowerów,jak również w sytuacji gdy dopiero zbliża się do przejazdu, akierujący innym pojazdem skręca w drogę poprzeczną i przecinatoru ruchu rowerów.

Załączniki

Komentarze